Времето сега:

събота, 2 август 2014 г.

САЩ са притеснени от завръщането на пациенти с ебола





Държавният департамент на САЩ се опита да успокои американците, притеснени от завръщането на двама лекари в САЩ, заразили се с ебола по време на мисия в Африка, предаде ДПА.

Двамата лекари, които се връщат от Либерия, за да получат достъп до по-качественото медицинско обслужване в САЩ, ще бъдат превозени до болницата на Университета Емъри в Атланта, щата Джорджия. Тя е една от четирите в страната, които могат да осигурят достатъчно ниво на изолация, за да се избегне разпространението на силно заразния вирус, подчерта доктор Брус Рибнър от Университета Емъри. Те ще пристигнат от Африка със самолет, който ще кацне на военна база.

Някои хора все пак изразяваха съмнение, че е необходимо връщането на лекарите. "Това са американци, които отидоха там, за да помогнат на пациенти с ебола", отговори Томас Фрийдън, директорът на Центъра по контрол на заразните заболявания. "Те заслужават най-добрите медицински грижи, които могат да получат, за да се опитат да се справят с тази инфекция".

Президентът на САЩ Барак Обама също заяви, че няма да бъде изложен на риск от срещите с лидерите на 50-те африкански страни, които пристигат във Вашингтон за среща на върха, която започва в понеделник. "Вземаме необходимите мерки", подчерта той пред сънародниците си.

От Западна Африка се върнаха и проповедниците на мормонската църква. Засега няма данни сред тях да има заразени. Инкубационният период на ебола е 21 дни. В Западна Африка заразените са над 1300, а жертвите надхвърлиха вече 700.

Източник: БТА




Участниците в извънредната среща на върха на три западноафрикански страни, най-тежко засегнати от смъртоносната епидемия от Ебола, решиха да изолират епицентъра на епидемиологичния взрив, предаде ИТАР-ТАСС.

„Районът ще бъде обкръжен от полиция и войска. На изолираните хора ще бъде предоставена материална помощ”, каза Хаджа Саран Дараб - генерален секретар на съюза на държавите от поречието на Мано. Съюзът включва Сиера Леоне, южната част на Гвинея и северната част на Либерия.

Лидерите на трите страни решиха също така да отпуснат 100 млн. долара, за да привлекат нови групи лекари в района на епидемията. По данни на Световната здравна организация (СЗО) 60 медицински лица, работещи в зоната на разпространение на инфекцията, са се заразили от смъртоносния вирус и са починали.

Вирусът, срещу който не съществува ваксина, е причинил смъртта на 729 души от началото на епидемията, а са регистрирани над 1300 случаи на болестта. Смъртността може да достигне до 90%, но до този момент съставлява 55%. Сегашната епидемия в Западна Африка вече е най-голямата в историята.

Ебола, особено в началния си стадий, много прилича на други болести. Според описанията на СЗО признаците й са треска, главоболие, мускулни болки и възпалено гърло. Това прави трудно различаването й от болести с подобни симптоми, като малария, тиф или холера. Едва на по-късните етапи от протичането на болестта се появяват вътрешни и външни кръвоизливи, най-често през ушите и носа, съобщава БТА.

Важно е да се знае, че еболата не се разпространява по въздушно-капков път. Заболяват хора, влезли в контакт с телесни течности на заразени. Такива течности са кръв, пот, повръщане, фекалии, урина, слюнка или сперма. Това прави малко вероятно предаването на заразата чрез обикновени контакти в публична среда.

Непознаването на тези особености и липсата на информация в районите на заразата само усложнява положението. Здравни работници и клиники бяха атакувани от паникьосани жители, които погрешно обвиняват докторите и сестрите, че са пренесли вируса в затънтени населени места.

Очаква се днес със самолет от Либерия в САЩ да пристигне американският лекар Кент Брантли, който се зарази от Ебола, лекувайки болни в Либерия. Състоянието му засега е стабилизирано. Но той ще бъде настанен в строго изолирана камера в университетската болница „Емъри” в Атланта. Самолетът ще кацне във военна база. След няколко дни се очаква да бъде прехвърлена в САЩ и мисионерката Нанси Райтбол, която също се зарази там, обслужвайки заболели.

Държавният департамент на САЩ се опита да успокои американците, притеснени от завръщането на двамата лекари в САЩ, заразили се по време на мисията си в Африка, предаде ДПА. Двамата медици, се връщат от Либерия за да получат достъп до по-качественото медицинско обслужване в САЩ. „Това са американци, които отидоха там, за да помогнат на пациенти с Ебола”, отговори Томас Фрийдън, директор на Центъра по контрол на заразните заболявания. „Те заслужават най-добрите медицински грижи, които могат да получат, за да се опитат да се справят с тази инфекция”.

Болницата в столицата на щата Джорджия е една от четирите в страната, които могат да осигурят достатъчно ниво на изолация, за да се избегне разпространението на силно заразния вирус, подчерта доктор Брус Рибнър от университета „Емъри”.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Koan - Matariki

Синоптична прогноза